הבוט הפשוט בעולם – מכונת משקאות אוטומטית

מה יותר פשוט ממכונת משקאות אוטומטית? אנחנו מכניסים כסף, בוחרים משקה, מקבלים אותו (וגם עודף) ושותים. זה פשוט, אין הרבה תרחישים אפשריים, אין מורכבות בשיחה, קלי קלות. אם רוצים לתכנן בוט כזה, גם ילד בן 10 יצליח, נכון? אז בואו נבנה כאן בוט מכונת קולה.  

לשם התרגיל נפשט עוד יותר את העניינים. הבוט הדמיוני שלנו יודע לתת רק שני סוגי משקאות   – קולה גדול וקולה קטן. זהו! מחיר בקבוק קטן הוא 5 שקלים, ובקבוק גדול הוא בדיוק הסכום הכפול – 10 שקלים והבוט שלנו ממש פרימיטיבי, הוא יודע לקבל רק מטבע מסוג אחד בלבד – של 5 שקלים. 

לפני שניגש לתרשים הזרימה של הבוט שלנו, נציין את הפרמטרים השונים שירכיבו את האירועים.

בואו נבחן את תרשים הזרימה של בוט המשקאות החמוד שלנו. מטבע הדברים הסטאטוס הראשוני הוא שהבוט מכיל אפס שקלים ושום פעולה עדיין לא נעשתה. ובסטאטוס הנקודתי הזה רק שני דברים יכולים להתרחש.

  1. הלקוח יכול להכניס 5 שקלים
  2. הלקוח יכול לבקש החזר כספי 

שימו לב שהלקוח יכול לבקש החזר כספי בכל רגע נתון. הוא יקבל אותו רק אם הכניס קודם כסף, ואז המצב חוזר בלולאה (בצד הימני של השרטוט) לסטאטוס הראשוני (כמתואר בתרשים).

 

מסקנות

משך הזמן שלקח לי לתכנן ולשרטט את התרשים הזה הוא הוא לא רב (רוב הזמן התבזבז על בחירת הצבעים המזעזעת שלי). אני לא חושב שקיים ביקום בוט כל כך פשוט שמסוגל לקבל רק מטבע אחד ונותן רק שני גדלים של קולה. במקרה הנוכחי, לא רק שפישטנו את המשימה, אלא שבבוט הזה המשתמש יכול לבטא את רצונו אך ורק לפי הטקסט במדויק שנקבע מראש שהוא "תן לי קולה" (גדולה או קטנה) או "תן לי החזר כספי".

בוט בבית אבות

תארו לכם איך היה נראה תרשים הזרימה לו היינו רוצים לאפשר לו להכניס גם מטבעות של שקל אחד, שני שקלים, חצי שקל ו-10 אגורות, או לאפשר לו להזמין גם מיץ תפוזים, או מנגו. התרשים הזה היה מתנפח פי כמה וכמה. 

ואם היינו רוצים גם התלו היינו רוצים לתת למשתמש כמה אפשרויות להתבטא בכל פעולה ופעולה, למשל "אני רוצה קולה גדולה" או "תן לי קולה גדולה" או אפילו להגיד באותו המשפט "תן לי שניים קולה גדולה ואחד קטנה", היינו מגיעים לתרשים מפלצתי מרוב מורכבות, ואנחנו מדברים בסך הכל על בוט שמכניסים אליו מטבעות והוא נותן לנו משהו לשתות. 

כך שאם אתם רואים פרסומים שונים והצעות בסיגנון "בוא נתקין לך בוט או סיוע וירטואלי אוטומטי באתר העסק שלך, זה קלי קלות ולוקח צ'יק צ'ק", אני מציע לכם להיות חשדניים. אם כל מה שהבוט שלכם יודע לעשות זה לקחת מספר טלפון, מוטב לעשות את זה בגלוי. הבוט יקפיץ חלון עם הטקסט "השאר טלפון ונחזור אליך תוך XXX שעות." זה ישיר, זה מכובד, ובעיקר ימנע מהלקוחות תסכול שיחשבו בתחילה שהנה, "דנה נציגת השירות" באמת מדברת איתם ואחר כך יבינו שעבדו עליהם בעיניים. אין דבר גרוע יותר מלקוח מאוכזב כיוון שחש שעבדו עליו.

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*
*