הכה את הבוט – eBay

עשינו "נסיעת מבחן" בצ'אט בוט של איביי. ביקשנו ממנו אוזניות בלוטות' וסבון אורגני. האם אתם רוצים לגלות את התוצאות המפתיעות?

כמו כולם, גם איביי לא רוצים להישאר מאחור וגם להם יש בוט. לפני שנתחיל להטריד את הבוט של איביי, נציין רק שניהול רכישת מוצרים היא משימה מאתגרת עבור בוטים בכלל, ובעיקר באתר ענק כמו של איביי. רשימת המוצרים היא כמעט אינסופית, ההיצע ענק וקשה מאוד לנחש מה המשתמש יאהב. יש סוגים רבים של מוצרים במיליון תחומים, במחירים שונים ובאיכויות שונות, אבל האתגר הכי גדול הוא לקלוע לטעם הלקוח. לכל לקוח טעם ואופי שונים והשיקולים שהלקוח מפעיל בדרך לבחירה הם מורכבים מאוד.

ובל נשכח, לצ'אט בוט של איביי יש תחרות קשה מצד אתר האינטרנט של אותה החברה. האתר של איביי מפנק אותנו במגוון רחב של מידע בממשק מצוין, ואפילו שם זה לא פשוט להחליט מה לקנות. סיקרן אותי מאוד כיצד הבוט של איביי מתמודד עם המשימה המאתגרת הזו. חשבתי לעצמי שבכל זאת, מדובר בחברה ללא שום מגבלה תקציבית, שמצהירה בכל מקום שהיא רוצה להיות בחזית הטכנולוגית. ניתן לצפות לאיזושהי מקוריות או חדשנות. האם איביי עומדים במשימה? רמז – לא כל כך…

אז קדימה, לעבודה. כדי להתחיל באווירה מפרגנת כתבתי משהו ספציפי ומדויק:

I'd like to buy sport earphones with bluetooth under 50$

וכשהוא לא הבין אותי (מה יש פה להבין?) שיניתי ל:

I'd like to buy sport headphones with bluetooth that cost under 50$ including shipping.

הצ'אט בוט של איביי התחיל לעשות קולות של מבין והתעניין באיזה מותג אני מעוניין. ניסיתי מותגים מוכרים וטובים לאזניות (כאלה שכבר קניתי באיביי בעבר) Audio Technica, Sennheiser, ו Beats. שום דבר לא עבד, הוא לא הצליח למצוא לי כלום וכגם כשדייקתי לו ממש את המותג –  Beats by Dr. Dre , הוא הציע לי פדים מגומי לאזניים, בטח לא מה שביקשתי. בוט יקר שלי, אם אתה לא מוכן לתת לי אזניות לפי מותגים, למה שאלת?

כתבתי לו You didn't get me ומייד קיבלתי שתי הצעות מבריקות. אחת דיסק מוסיקלי ואחת ספר. כן, בטח… ממש! בדיוק מה שחיפשתי… התייאשתי לגמרי והחלטתי שמעתה והלאה אני אקשיב למוסיקה ברמקולים, לא דרך אזניות. אין מה לעשות, גורל זה גורל…

ואז ביקשתי סבון טבעי (גם את זה כבר קניתי באיביי כמה פעמים). הבוט העמיד פנים של מבין עניין ושאל אותי איזה סבון ספציפי אני רוצה ובאילו מחירים, וחשבתי שהנה, לפחות בסבונים הוא מומחה.  אחרי שהוא עיבד את המידע שמסרתי לו הוא הציע לי שתי אופציות – מארזי DVD לסדרות טלוויזיה. אולי הוא חשב שאני מתעניין ב"אופרת סבון"…. 

העסק הלך והתדרדר. כשביקשתי סקייטבורד חשמלי, קיבלתי הצעות לקרשים לסקייטבורד, וכשביקשתי מטען לסלולרי LG G5, הוא הציע לי מטען לסמסונג גלקסי. לא, זה לא אותו דבר, התקע שונה ואין התאמה בין אחד לשני. כשביקשתי להפסיק וכתבתי לו:

Finish the conversation \  Terminate

הוא הציע לי קוטל נמלים לגינה.

זיהוי צילום

לבוט של איביי יש פיצ'ר נחמד שמאפשר לי לצלם חפץ כלשהו והמערכת אמורה לזהות באמצעות בינה מלאכותית במה מדובר ומשם להמשיך את התקשורת. אני מפקפק בנחיצות של שירות מהסוג הזה. מה הבעיה להקליד "נעלי ספורט?" בשביל מה אני צריך ללכת לחדר השני, לסדר את נעלי הספורט יפה, לצלם, לשלוח… ואז הוא יזהה שאני רוצה נעלי ספורט. וואו! מדהים! בכל מקרה, לא הזדמן לי לבדוק אותו כי גם אחרי 10 דקות של כמה ניסיונות לא הצלחתי להפעיל נכון את המצלמה. אולי אני דביל והבעיה אצלי, אבל אני הוא הלקוח, אז איביי – תתמודדו.

ציון בסולם botguy

  • שפה טבעית ואווירה- 5
  • ויזואליות – 7
  • הבנת כוונת המשתמש – 2
  • התמצאות בקונטקסט השיחה – 0
  • יעילות ומבחן התוצאה – 3
  • ציון כללי – 3.4 – נכשל!

הערות

מה טוב? הבוט משתדל ונחמד, הממשק הויזואלי טוב, היומרה (שאצלי לא עבדה) לזהות מוצרים דרך המצלמה נניח שהיא גימיק נחמד, ושאר התהליכים אחרי החלטת הקניה פשוטים וברורים.

 מה לא טוב? בשורה התחתונה – הבוט הוא גימיק בלבד ואינו שימושי. הוא כל כך נחות לעומת האתר, שקשה להאמין שאדם סביר יעדיף את הבוט. הבעיה הכי גדולה היא שהבוט לא מבין למה אני מתכוון, גם אם אני מסביר לו יפה וכמה פעמים.

הבוט גם לא שואל אותי שאלות מנחות כדי שאספק לו מידע. זה תוקע את התהליך וגורם לו להציע לי דברים שלא ביקשתי.

האם זהו המקסימום שאפשר לעשות? ממש לא. מה שאנחנו מקבלים מאיביי צ'אט בוט זה הרבה פחות מהמינימום הנדרש, אבל למה להסתפק במינימום אם אפשר לעשות הרבה יותר? אפשר בהחלט לייצר בוטים לאתרי מכירות שיהיו נפלאים ויעניקו שירות מעולה! איך? על כך במאמר נפרד.

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*
*