קצת עלי

גל פרידמן     gal@botguy.net

שמי גל פרידמן ורבים מכירים אותי מתעשיית הטלוויזיה שם אני עובד למעלה מ-20 שנה כיוצר, כותב עורך ובמאי של תכניות טלוויזיה. חלק מהסדרות אותן יצרתי וכתבתי זכו להצלחה רחבה, הפכו למרובי עונות ואף נמכרו לחו"ל, כגון רמת אביב ג', לגעת באושר, אהבה מעבר לפינה, ראש גדול (סדרת נוער), נשות הטייסים, לחיי האהבה, הקומדיה ספי, ועוד ועוד... בין היתר עשיתי תפקידי כתיבה ועריכה בשעשועונים כמו גלגל המזל, עשינו עסק, החצי השני, תשע בריבוע, שחק אותה, והייתי במאי בתכניות ריאליטי. בנוסף הייתי במשך 7 שנים מרצה לכתיבה מסחרית באוניברסיטת תל אביב בפקולטה לקולנוע (ובמכללה למנהל).

איך הגעתי לעולם הבוטים?

במסגרת הקמת הסטארטאפ שלי (השני שבו אני מעורב) יצרתי בשנים האחרונות מערכת אוטומטית שמתערבת בצ'אט בין משתמשים ומשמשת כשחקן פעיל בשיחה. המערכת כוללת ניתוח תהליכים פסיכולוגיים ורגשיים, המפורמטים לתוך טבלאות אקסל ותרשימי זרימה. לאט לאט בהדרגה קלטתי שבלי להתכוון, אני יוצר בעצם אב טיפוס לבוט שמבצע אינטראקציה חמה ואנושית עם בני אדם וכך התחלתי להתעניין בעולם הצ'אט בוטים.

התחום הזה מרתק מלהיב ומרגש אותי. נראה שאנחנו עומדים על סף תקופה חדשה של הטמעת בינה מלאכותית בתקשורת יומיומית עם אנשים. עם זאת אנחנו עדיין בתקופת הינקות, ועד היום לא נתקלתי אפילו בבוט אחד ששווה משהו ושעומד בסטנדרט מינימלי של אפקטיביות.

כשל בעולם הבוטים

הבחנתי גם בכשל מבני עמוק שיש בענף הזה. בעוד שבוט אמור לדמות שיחה עם בנאדם, מי שעוסק בתחום הזה ו"יוצר" את השיחות הללו, הם בדרך כלל אנשים שאין להם שום התמחות או הבנה מקצועית ב"בני אדם", בשיחות, בדיאלוג, או בתהליכים פסיכולוגיים. גם אם חברות מעסיקות פה ושם יועצים מומחים לפסיכולוגיה או לבלשנות (פרגמטיקה), היועצים בדרך כלל באים מעולם האקדמיה, שם יודעים מצוין לנתח תופעות קיימות, אך יודעים הרבה פחות להמציא וליצור שיחה אנושית זורמת. כדי לתכנן בוט איכותי צריך לדעת להמציא סצנריו, להשתמש בסאבטקסט, ליצור דיאלוג, לאפיין דמות, ובעיקר להיות מאוד יצירתי, דברים שתסריטאי או איש תוכן עושים ביום יום.

קראתי הרבה מאוד מאמרים, התנסיתי בשימוש בבוטים רבים, לקחתי כמה קורסי תכנות (לא כדי לתכנת בעצמי, אלא כדי להבין את הנושא יותר לעומק), ואף 'השתעשעתי' בבניית בוטים פשוטים דרך ממשקים כמו API.AI  ודומיו. הנושא רחב ומתחדש מידי יום, ואני בהחלט מתכוון לקחת חלק במהפכה שעומדת להגיע.

על הבלוג

בבלוג אני כותב על נושאים ורעיונות שמעניינים אותי מתוך זווית הראיה המקצועית שלי – כבעל ניסיון רב בתכנון ארכיטקטורות של שיחות המבוססות על הבנה עמוקה של כוונת המשתמש (לא רק הבנה מילולית). אני משתדל לכתוב את המאמרים שלי בצורה פשוטה וידידותית, כך שלא נדרשת הבנה טכנית בתחום הבוטים או התכנות. אשמח גם לקבל הערות או ביקורות בונות.

בברכה

גל פרידמן